№ 4 (34) 2023

В архіві журналу надається перелік статей кожного номера з анотацією до статті. Передплатити доступ до електронного повнотекстового архіву журналу на CD, off-line, online можна звернувшись до редакції журналу електронною поштою [email protected] або дізнатись деталі за телефонами (067) 625-36-52; (066) 840-97-83. Також передплату можна здійснити за передплатними каталогами «Каталог видань України на (відповідний) ____ рік» ДП «Преса» (Укрпошта) у найближчому до Вас поштовому відділенні Укрпошти за передплатним індексом 98015 або в інших передплатних агенціях. Якщо Вас зацікавила окрема стаття, просимо звертатись безпосередньо до редакції журналу.

У статті висвітлено досвід публічних бібліотек України з організації роботи провідних форм промоції читання у воєнний час, проаналізовано актуальні напрями діяльності та їх адаптації до потреб часу, визначено місію книгозбірень у цей час. Доведено, що українські публічні бібліотеки і в умовах воєнного стану залишаються відкритими для користувачів, співпраці та допомоги, довели свою життєздатність як важливий соціальний інститут та затребуваність для українського суспільства щодо популяризації читання серед дітей і молоді. При підготовці статті були використані публікації бібліотекарів-практиків, сайти публічних бібліотек, бібліотечні блоги та сторінки книгозбірень у соціальних мережах. 

Відомості про автора:

головна бібліотекарка науково-дослідного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого

Статтю присвячено основним напрямам діяльності бібліотек наукових установ Національної академії наук (НАН) України під час війни. Особливу увагу зосереджено на питаннях про стан наукової інфраструктури НАН України, яка зазнала серйозних ушкоджень у ході війни, про збереження і захист бібліотечних фондів, кадрове забезпечення діяльності бібліотек та зміни у системі підвищення кваліфікації бібліотечних працівників. Висвітлюються нові напрями роботи бібліотек, зокрема, їхня волонтерська та інформаційна діяльність в умовах війни.  

Відомості про автора:

провідна наукова співробітнця відділу науково-методичної роботи, кандидатка історичних наук; старша наукова співробітниця відділу науково-методичної роботи, кандидатка історичних наук Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

У статті висвітлено один із напрямів дослідження бібліотечного фонду, а саме, «Книги, понівечені сталінським терором». Проаналізовано художні видання класиків української літератури, видані у 30-х роках XX ст., в яких цілеспрямовано вирізано або ж по-варварськи вирвано певні сторінки. Значну увагу приділено історикам-науковцям авторам передмов, редакторам, які пройшли табори ГУЛАГу. 

Відомості про автора:

завідувачка культурно-просвітницького відділу Наукової бібліотеки Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова

У статті проаналізовано колекцію харківських видань ХІХ – початку XX ст. за тематикою, змістом, хронологічними межами та друкарським оформленням. Висвітлено історичний шлях та доля окремих примірників. Приділено увагу дослідженню колективів авторів, укладачів та редакційних колегій перших підручників, монографій та різногалузевих збірників. Визначено роль зазначених видань у розвитку національної книжкової спадщини. 

Відомості про автора:

директорка Наукової бібліотеки Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, кандидатка історичних наук

В методичній консультації-статті визначено мету, властивості, особливості використання та основні види кількісних моделей бібліотечного фонду. Висвітлено історіографію з питань кількісного моделювання, головні етапи та напрями розвитку кількісних моделей бібліотечного фонду. Проаналізовано специфіку технологічних процесів створення кількісної моделі бібліотечного фонду, розкрито значення її створення та використання у формуванні фонду бібліотеки. Обґрунтовано важливість використання зазначеної моделі у вивченні фонду та у підвищенні ефективності роботи бібліотеки. 

Відомості про автора:

головний бібліотекар науково-дослідного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, кандидат історичних наук, доцент

У статті представлено результати проєкту бібліотеки «Стінописи «Легенди Кременчука», надано інформацію про започаткування проведення екскурсій для читачів та мешканців і гостей міста Кременчук з метою пожвавлення краєзнавчої діяльності та виховання любові до рідного краю. 

Відомості про автора:

завідувачка відділу обслуговування філії № 3 Кременчуцької міської публічної бібліотеки

У статті розкрито досвід роботи фахівців відділу документів з питань медицини та охорони здоров’я Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського (м. Кропивницький) щодо популяризації здорового способу життя та культури здоров’я серед молоді; представлені результати співпраці відділу з суб’єктами партнерської діяльності. 

Відомості про автора:

завідувачка відділу документів з питань медицини та охорони здоров’я Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського, м. Кропивницький

У статті висвітлено досвід роботи Публічної бібліотеки імені Лесі Українки в сучасних умовах. Представлені основні акценти та форми інформаційно-бібліографічної діяльності. Висвітлені можливості бібліотеки в обслуговуванні користувачів в режимі онлайн. 

Відомості про автора:

завідувачка відділу електронних ресурсів та довідково-бібліографічного обслуговування Публічної бібліотеки імені Лесі Українки для дорослих міста Києва.

Стаття присвячена VI Фестивалю науки-2023 – просвітницькому інноваційному проєкту з популяризації науки, започаткованому Харківською державною науковою бібліотекою ім. В. Г. Короленка і який цьогоріч зібрав винахідників і науковців для розгляду різноманітних наукових питань і спільного руху до Перемоги. 

Відомості про автора:

головна бібліотекарка відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка

У статті представлено досвід роботи Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні та обслуговування маломобільних груп населення. 

Відомості про автора:

заступниця директора з внутрішньобібліотечної роботи Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія

Страницы