№ 3 (25) 2021

В архіві журналу надається перелік статей кожного номера з анотацією до статті. Передплатити доступ до електронного повнотекстового архіву журналу на CD, off-line, online можна звернувшись до редакції журналу електронною поштою [email protected] або дізнатись деталі за телефонами (067) 625-36-52; (066) 840-97-83. Також передплату можна здійснити за передплатними каталогами «Каталог видань України на (відповідний) ____ рік» ДП «Преса» (Укрпошта) у найближчому до Вас поштовому відділенні Укрпошти за передплатним індексом 98015 або в інших передплатних агенціях. Якщо Вас зацікавила окрема стаття, просимо звертатись безпосередньо до редакції журналу.

У статті висвітлено порядок, представництво та зміст доповідей Шостих бібліотекознавчих студій, присвячених пам’яті професора Михайла Семеновича Слободяника на тему «Бібліотекознавство України: історія, методологія, наукові проєкти». Онлайн-формат вкотре продемонстрував актуальність такої форми організації наукової діяльності (враховуючи географію охоплення авторитетних спікерів) та нагальну потребу бібліотечної спільноти в такого роду заходах, на яких в атмосфері підвищеного інтересу до виголошених тем активно обговорюються нагальні проблеми вітчизняної бібліотечної галузі. 

Відомості про автора:

старша наукова співробітниця Інституту бібліотекознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, кандидатка історичних наук, доцентка

У статті йдеться про дослідження Наукової бібліотеки Хмельницького національного університету, починаючи з 90-х років минулого століття. Відображено роль та значення досліджень для виявлення об’єктивної картини діяльності бібліотеки і визначення шляхів її подальшого функціонування та розвитку. Особливу увагу приділено маркетинговим дослідженням, що дозволило бібліотеці оперативно змінювати стратегію і тактику діяльності із врахуванням змін динаміки попиту користувачів та розвитку конкурентоспроможного середовища. 

Відомості про автора:

заступниця директора, завідувачка науково-методичного відділу Наукова бібліотека Хмельницького національного університету

Харківська обласна універсальна наукова бібліотека підготувала посібник «Бібліотека в соціальній мережі «Фейсбук» – оформлюємо сторінку бібліотеки», який містить практичні поради щодо створення сторінки бібліотеки в соціальній мережі «Фейсбук» та її подальшого оформлення і ведення. В цій статті надаються стислі рекомендації щодо представлення бібліотек в мережі «Фейсбук». 

Відомості про автора:

провідна методистка Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки

Стаття визначає теоретичні, методичні та технологічні засади забезпечення якості віртуальної виставкової діяльності в системі дистанційного бібліотечного обслуговування. Віртуальна виставкова діяльність розглядається на прикладі організації електронної вітрини нових надходжень до фонду Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Обґрунтовуються типові методологічні, технологічні рішення та практичні підходи до організації цієї вітрини. Окреслюються її інтерактивні можливості як нової діалогової форми у середовищі наукових комунікацій. Стаття слугує подальшим розвитком поглядів на організацію бібліотечних віртуальних виставок як засобу продукування наукових знань та інструменту дистанційного обслуговування у процесі задоволення потреб віддалених користувачів. 

Відомості про автора:

наукова співробітниця Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

Управління даними досліджень нині актуальна тема в контексті Відкритої Науки. Вміння управляти інформацією та даними досліджень наразі визнані одними із transferable skills, необхідних для популяризації науки в громадянському суспільстві. Управляти даними – це прерогатива не лише науковців, але й бібліотечних фахівців (кураторів даних, стюардів даних тощо). Наразі знання циклу дослідження або ж життєвого циклу дослідницьких даних є запорукою успішного менеджменту даних, тож необхідно детально розглянути різні підходи до формування етапів цього циклу. 

Відомості про автора:

завідувачка сектору, старша викладачка Наукова бібліотека Національного університету «Києво-Могилянська академія», кандидатка педагогічних наук

У статті представлено досвід використання інформаційного термінала (кіоска) в якості бібліотечного консультанта, що значно спрощує одержання інформації читачами та надає доступ до найбільш запитуваних сервісів і послуг бібліотеки, новинної й довідкової інформації. 

Відомості про автора:

заступниця директора з питань автоматизації бібліотечних процесів Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія

У статті висвітлюється досвід і підходи до каталогізування видань бібліотеками новостворених громад Рівненщини та акцентується увага на важливості створення еталонних бібліографічних записів видань в межах всієї України. 

Відомості про автора:

головна бібліотекарка Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужена працівниця культури України

У статті розкрито поняття електронного ресурсу та визначено його специфічне значення в роботі бібліотеки вишу. З’ясовані засоби, що приводять до покращення рівня комфортності бібліотечного середовища.

Відомості про автора:

завідувачка сектору підтримки автоматизованої бібліотечної системи та програмного забезпечення Бібліотеки Криворізького державного педагогічного університету

Стаття актуалізує сучасну тенденцію розвитку бібліотек як поліфункціональних закладів, доводячи, що бібліотека, в складі якої є музей, представляє ефективну модель організації сучасного простору. На прикладі діяльності Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. C. Грушевського розкривається значення цієї інтеграції у межах реалізації державних програм з популяризації мови та читання. 

Відомості про автора:

директорка Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. С. Грушевського

Стаття висвітлює досвід Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія у проведенні низки інформаційно-комунікативних заходів до 150-річчя від дня народження Лесі Українки. 

Відомості про автора:

заступниця директора з внутрішньобібліотечної роботи Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія

Страницы